Gombaszög 2024
Vitatott terület, mégis mindnyájunké
Ismét lezajlott a Gombaszögi Nyári Tábor, a legnagyobb szlovákiai magyar fesztivál. Megint csak összegyűltek az ország minden részéről a magyar fiatalok és már-nem-annyira-fiatalok, hogy több napon keresztül együtt ünnepeljenek, nevessenek, táncoljanak, alkossanak, beszélgessenek, vitázzanak, s néha össze is vesszenek, vagy éppen ellenkezőleg, kibéküljenek. A mai társadalmi skizma idején a Tábor egy különösen jelentős szerepet játszik a társadalmi összetartás, a békés együttélés és a kölcsönös megértés számára. De vajon meddig?
A legnagyobb visszhangot keltő eset még azelőtt testet öltött mielőtt a fesztivál egyáltalán elkezdődött volna. Július 15.-én nyilvánosságra hozta az Új Szó, hogy a Magyar Péterrel és Grendel Gáborral tervezett előadásuk elmarad. A tábor programbizottsága több indokkal is kifogásolta a tervezett vitát, többek között kitérve arra: Hogy túl későn érkezett be a program javaslat; Hogy a két politikus nem azonos fajsúlyú vetélytárs; Hogy szükség lenne egy méltó kormányközeli ellensúlyra Magyar Péterrel szemben
Az Új Szó saját állításai szerint ezt követően a szervezői javaslatra keresett is egy kormányoldali ellenfelet a feljebb említett panel vendégei közé. Fel is vették a kapcsolatot Deutsch Tamás titkárságával, akik válaszukban elutasították a megkeresést: “fideszes EP-képviselő ugyanezen rendezvényen egy ugyancsak július 20-án megvalósuló másik beszélgetésre már elígérkezett, ezen kívül pedig egyéb programon nem tud részt venni. Mivel ezt a másik programot már korábban megszervezték, erről a tábor szervezőinek is tudnia kellett."
A további szervezők által javasolt vendégeket már nem keresték meg, a lap úgy döntött, ez évben távol marad a fesztiváltól. Érdekesség, hogy Deutsch Tamás a fesztiválon azt állította, hogy nem érkezett felé megkeresés az Új Szó részéről.
A Gombaszögi Nyári Tábor szoros kapcsolata a magyarországi támogatóval ráadásul már a múltban is állított kérdőjeleket a program kulturális, valamint politikai és társadalmi témájú előadásainak esetleges elfogultságában.
A Telex és az Új Szó közös kutatásának és a Ján Kuciak Oknyomozó iroda munkásságának köszönve képet tudunk alkotni arról, hogy miképp kerülnek elosztásra a magyarországi támogatások szlovákiai-magyar szervezetekbe. Azonban mindennek ellenére sem állítható, hogy a Gombaszögi Nyári Tábor egy NER-es propagandarendezvénnyé vált volna.
Negyedik éve vehettük ki mi is a részünket a tábor programalkotásában. Így a fesztivál keretein belül beszélhettünk többek között már: kormányoldali dezinformációról az Orosz-Ukrán háború kapcsán, a kábítószerek dekriminalizációjáról, a Teplárenes gyűlöletbűncselekmény megítéléséről a közösségünkön belül, vagy éppen az illegális visszakényszerítesekről az EU külhatárainál.
Fénykép: KOMPROMISSZUM, Az első Gombaszögi előadásunk 2021-ben.
Idén is ott voltunk, és megvitattunk olyan témákat, mint az LMBTQI+ személyek jogegyenlősége és élettapasztalatai egy ítélkező és homofób társadalomban.
Fénykép: Németh Márton. (Balról jobbra): Beatrix Szokol -Humay, Gyenge Veronika, Kiss Lilian, Fiola-Bútora János
Kerekasztal-beszélgetést tartottunk a legális prostitúcióról és annak kihatásáról a nőkre, a társadalomra, mennyire szabad döntés és mennyire az adott szocio-ökonómiai helyzet kényszeréből dönt megannyi nő amellett, hogy ezzel a szakmával keresse mindennapi kenyerét.
Fénykép: Németh Márton (Balról Jobbra) Marton Máté, Dés Fanni, Marton Kamilla, Bolonyai Blanka
Ez évi harmadik előadásunkban pedig teret kapott a gázai háború, amit megannyi szakember és emberjogi szervezet népirtásnak titulál. Többek között beemelve a háború történelmi és vallási aspektusait, valamint a konfliktus kihatását a nemzetközi jogon alapuló világrend fennmaradására.
Fénykép: Németh Márton (Balról Jobbra) Braunsteiner Kristóf, Kovács Attila, Krajcsír Lukács
Utóbbi előadásunkkal ráadásul egy olyan témát mutattunk be a közönségnek, amiről a hazai és közel-kelet-európai sajtóban csak ritkán hallanak, és azt is gyakran elferdítve és izraeli hasbaraval (propagandával) megspékelve.
Fénykép: Németh Márton
Azt, hogy a a tábor látogatói közül is akadnak , akik ezeket a programokat igénylik, az is bizonyítja, hogy mennyien jelentek meg magazinunk eseményein.
Fénykép: Németh Márton
Fénykép: Németh Márton
A zenei programot nézve sem lehet kijelenteni azt, hogy a Gombaszögi Nyári Tábor egy konzervatív, egy fajta narratívát erőszakosan firtató esemény lenne. A népzene, folk és world music rajongói a Folkszögletben éppúgy megkapták azt, amire vágytak, mint a techno, drum and base, dubstep és más elektronikai zene rajongói a Szoba Chill- színpadján.
Fénykép: Facebook - Gombaszögi Nyári Tábor
Szintúgy, akik a kortárs magyar popzene miatt látogattak el a fesztiválra találkozhattak olyan előadókkal mint Sisi, vagy akár a Carson Coma akik közel sem mutatnak elköteleződést a magyar kormány hitvallása fele.
Ám a kimagasló zenei és kulturális kínálat mellett is szót érdemel a már bevezetőben taglalt eset.
A felvidék.ma által szervezett "Őshonos nemzeti kisebbségek képviselete az EP-ben és az unió tagországaiban" - nevezetű előadás keretében (amelynek tagja volt Deutsch Tamáson túl Őry Péter, a Pro Civis elnöke és Horony Ákos, kisebbségi kormánybiztos is,) az EP képviselő leginkább arra használta az idejét hogy az EU intézményi apparátusát és más, főrészt szexuális kisebbségek létét diszkreditálja.
az eseményről videó beszámolót készített a magyar interaktív televízió
Az előadás lezárását követően Czímer Gábor, az Új Szó újságírója azzal a kérdéssel fordult a képviselő úrhoz hogy a jövőben hajlandó lenne-e itt Gombaszögön leülni vitázni, beszélgetni Magyar Peterrel? Amire Deutsch Tamás rágalmazni kezdte az újságíró magatartását és tagadta azt, hogy őt kereste volna bárki a laptól.
Az esetről bővebben itt tudósítóttunk:
Az ügy kapcsán felkerestük Deutsch Tamást és a Gombaszögi Nyári Tábor szervezőit is akik viszont elutasították a megkeresésünket.
Ugyanitt felszeretnénk hívni a figyelmet arra is hogy, a vitát végignézve némelyest kirívóan hat az Új Szó programjával szembeni elvárás, mely szerint kiegyenlített beszélgetéseket hivatott bemutatni a tábor programbizottsága.
A Gombaszögi Nyári Tábor, idei főszervezője a Napunk.sk-val folytatott nyilatkozatában visszautasította azt a felvetést, hogy cenzúra történt volna. Orosz Örs, korábbi főszervező pedig sajtóperek lehetőségét fontolgotta a szerdán közzétett facebook videójában.
De akkor milyen hely most a Gombaszögi Nyári Tábor?
A látottak, hallottak és megéltek alapján, túlnyomó részt egy sima fesztivál ahová szórakozni járnak az emberek. Meghallgatnak olyan toplistás előadókat amelyeket máshol nem láthatnak szlovákiában és maximum az okoz kellemetlenséget, hogy sok a darázs és nincs meleg víz. És ez így is van jól.
Ami a kulturális programokat illeti továbbra is nyílik lehetőség arra, hogy megvitassuk nézeteinket és érintkezni tudjunk más értékekkel, és így még mindig az a hely, ahol az ember magyar identitása különböző módon, különböző ízben és komplexitásban nyilvánulhat meg.
Magyar Péter távolléte azonban épp ezt a rettenet értékes és sok szempontból egyedi élményt vonja kétségbe. Az Új Szó bojkottja tehát okkal hívja fel a figyelmet arra, hogy észlelhető részrehajlás esetén érdemes ezt szóvá tenni.
Továbbá e-ponton nem szeretnénk elhaladni amellett sem, hogy az általunk bemutatott “Vannak fontosabb ügyek mint az LMBTQ+ jogok” nevezetű előadás kapcsán is kifogásolták a programbiztosok Gyenge Veroni moderátor szerepét.
Fénykép: Németh Márton - Gyenge Veronika
Így magazinunknak is módosítania kellett az eredeti elképzelésén. A beszélgetés pedig csak azért került bemutatásra mert munkatársunk vállalta, hogy végül vendégként ül be az általa összeállított panelbe.
Fénykép: Németh Márton
Még ha a múltban akadtak is kérdőjelek a korábbi előadásainkkal kapcsolatosan, erre eddig nem volt példa, hogy konkrétan megnevezték volna a fesztivál szervezői azt, hogy ki vezethetné a beszélgetéseinket és ki nem.
Mint ahogy arra sem volt eddig precedens, hogy a fesztiválon belüli tudósításunk miatt egyesek kétségbe vonták volna társszervezői szerepkörünket.
A fesztivált egyrészt a társszervezők, főszervezők és a keményen dolgozó önkéntesek alkotják, másrészt viszont a vendégek. A fesztivál jövője pedig valójában attól függ, hogy ezek a felek mennyire fognak cenzúrát és öncenzúrát gyakorolni, mennyire fogják magukat támogatói akaratnak alárendelni, majd ebből adódóan mennyire fog megváltozni az egész fesztivál hangneme.
Riportunk egyedüli interjú alanyát idézve:
“...Azaz elv, hogy aki a pénzt adja, az mondja meg, hogy milyen nóta szóljon az a kisebbségi támogatások tekintetében nem járható út.”